Užitočné rady/Príprava na príchod mačiatka    
   

     Príchod nového mačiatka do rodiny je vždy vzrušujúca udalosť aj pre "skúsených" chovateľov. Začínajúci chovatelia však okrem očakávania svojho miláčika hľadajú odpoveď na mnoho ďalších otázok.  Medzi tie "životne dôležité" dozaista patrí aj otázka: "čo všetko bude naše mačiatko k spokojnému životu u nás potrebovať???" V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime zodpovedať vám na túto otázku a priblížiť vám potreby vášho miláčika.

 
 
 
 

Prepravka.

Prepravka je potrebná na cestu domov a preventívne návštevy zverolekára. Pokiaľ máme v pláne cestovať s mačkou na dlhšie trasy alebo sa zúčastňovať na výstavách, volíme radšej komfortnú prepravku z plastu. Mala by byť natoľko veľká, aby sa v nej dospelá mačka dokázala bez problémov otočiť, s vankúšikom a prípadne s miskou na vodu. Na krátke vzdialenosti nám postačí špeciálna taška pre mačky (napr. značky Trixie), s bezpečným uzatváraním na zips, ktorá je umývateľná a navyše ľahko skladná.

 

 

 

Misky. 

Vhodné sú mištičky menšie a plytké, inak mačka vyťahuje potravu von. Najlepšie z porcelánu alebo zo skla, pretože sa dajú dobre vyumývať a používať aj v mikrovlnnej rúre, pokiaľ treba potravu prihriať. Potrebujete minimálne 3 kusy: na vodu, na suché krmivo a na  čerstvú stravu.

 

 

Záchodík.

Mačiatku zaobstaráme záchodík pre dospelé mačky, pretože pomerne rýchlo vyrastie. Veľkosť vyberieme podľa druhu plemena. Veľmi praktické sú záchodíky zakryté búdkou a s preklápacími dvierkami. Mačka má potrebné súkromie a pri zahrabávaní výkalov zbytočne nerozhadzuje stelivo mimo nádobu. Na trhu si môžete vybrať z viacerých druhov podstielky. Dobré je prírodné, hrudkujúce stelivo od slovenského výrobcu – ZVERLIT, ktorý sa vyrába ako jemnozrnný alebo hrubozrnný,  aj  s   vôňou.  V  poslednej  dobe   si

získavajú obľubu tiež podstielky zo silikónového granulátu. ch výhodou je minimálna prašnosť, vysoká absorbčná schopnosť, eliminácia zápachu, antibakteriálne vlastnosti a ľahká údržba (napr. Magic Pearls, Catwill Diamond Power).

 

 

Škrabátko. 

Mačka musí niečo škrabať, nielen aby si urobila na pazúrikoch manikúru, je to jeden zo spôsobov jej  komunikácie  a  sebarealizácie. Preto  mačiatko  hneď  od  začiatku  učíme  používať  škrabadlo.

Inak nám bude poškodzovať nábytok a koberce. Zakaždým, keď začne škrabať niečo nevhodné, napomenieme ho krátkym, ale jednoznačným NIE !, FUJ! alebo na neho zasyčíme. Vzápätí ho prenesieme ku škrabadlu a jeho vlastnými labkami jemne naznačíme škrabanie. Pokiaľ to urobí spontánne, nezabudneme ho pochváliť. Výber komerčných škrabadiel je pomerne bohatý. Veľmi dobré sú škrabadlá s búdkou, odpočívadlom a rôznymi preliezkami. Čím je škrabadlo variabilnejšie, tým viac zábavy a komfortu mačiatku poskytne. Zručnejší majitelia môžu vyrobiť zaujímavé škrabadlo aj vlastnoručne.

 

 

Vankúšik - peliešok.

Mačiatko bude pravdepodobne prvé 2-3 noci vystrašené a bude sa dožadovať do vašej postele. Dovoľte mu to, neskôr si samo vyberie miesto na spanie, ktoré sa mu bude páčiť. Ak sa chce utiahnuť do súkromia, doprajte mu ho a umiestnite vankúšik alebo peliešok na tiché miesto, niekde v kúte miestnosti, pod stolom a podobne. Samozrejme, najlepším ležadlom sú naše kreslá a sedačky.

 

 

Kefy a hrebene.

Krátkosrsté mačky stačí prečesať raz za týždeň. Pokiaľ nie sú vyslovene znečistené, vôbec ich nekúpeme. V prípade polodlhosrstých a zvlášť dlhosrstých plemien je každodenné česanie nevyhnutné. Len s  kefou, či hrebeňom vhodnou pre konkrétny typ srsti docielime želaný efekt a vytvoríme si zároveň rituál, ktorý bude radostný pre obe strany.

Hračky. 

Vyberáme hračky, ktoré sú určené pre mačky a vždy treba zvážiť, či nie sú pre ňu nebezpečné (napr. aby sa ich vdýchnutím, prehltnutím alebo omotaním okolo krku nezadusila). S určitými hračkami   sa   môže   mačka   hrať  len  v   našej

prítomnosti. Pamätajte, že ani najdrahšia hračka nevynahradí mačiatku náš aktívny vstup do  hry, preto sa venujme najmä spoločným hrám. K tomu nám stačí hoci len loptička zo skrčeného kúska papiera. 

 

Krmivo.

Stačí si pripraviť zásoby na pár dní dopredu - špičkové komerčné krmivo, na aké bolo mačiatko zvyknuté u chovateľa a namrazené kúsky kvalitného surového hovädzieho alebo kuracieho mäsa. V predstihu by ste mali vysiať do kvetináča trávičku alebo obilie. Viac o kŕmení sa dozvietie tu >>>.

 

                                          

 

Zabezpečenie balkóna a okien.

Mačky sú mimoriadne zvedavé, rady pozorujú dianie za oknom, láka ich poletujúci hmyz a vtáčiky, ľahko môžu potom nechtiac vypadnúť. Preto treba zabezpečiť okná a balkón sieťami, prípadne ich chrániť             

 

Nebezpečné rastliny.

Mnohé rastliny, ktoré bežne pestujeme v našich domácnostiach sú pre mačky jedovaté. Malé mačiatko pri preskúmavaní nového prostredia často "ochutnáva" predmety, s ktorými sa na svojej výprave stretne. Ochutnávka niektorých rastlín však pre neho môže mať tragické následky. Viac o vhodných, nevhodných a nebezpečných rastlinách sa dozviete tu>>>.

 

Veterinár

Mačka tak isto ako každý iný živý tvor môže ochorieť a mať zdravotné problémy. Je dobré mať vopred pripravené číslo na veterinárneho lekára, ktorý bude vedieť v prípade potreby vašej mačičke poskytnúť potrebnú pomoc. S mačkou však treba chodiť k veterinárovi minimálne na preventívne prehliadky a očkovania. Mačka, aj vy sami oceníte, ak veterinár bude mať  k vám obom prívetivý prístup a ak si získa vašu dôveru. Zoznam veterinárov v okolí Zvolena nájdete tu>>>.

 

                                                                                                                                  © PhDr. Mária Malíková
                                                                                                                                      http://britky.webpark.sk

 

  domov

  späť

  hore

 DHTML Web Menu by OpenCube